KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14752007
nr 1475 2007
Ester Almqvist
(1869-1934), Sverige
Oljemålning, Park. Signerad. Olja på pannå, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 48x57cm
Kondition: slitage, färgbortfall
Ester Almqvist, svensk bildkonstnär född 1869 i Bromma, död 1934 i Lund.
måndag 20 juni 2022
kl 19:06:16
20 jun
Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Ester Almqvist
Läs mer om Ester Almqvist